Hamam Böcekleri

İşletmenizde hamam böceklerinin gezdiğini düşünebiliyor musunuz? Herhangi bir müşteriniz bunu görse o müşteri için artık işletmeniz yok demektir. Ayrıca hamamböcekleri taşıdıkları sayısız mikrop ve bakteriyle işletmenize ve çalışanlarınıza zarar verir. Araştırmalara göre de insanlar bir yerde karşılaştıkları sorunları anlattıklarında yaklaşık bunu 10 kişiye anlatırlarmış. Hangi işletme müşterisinin böyle bir şey yapmasını isterki...

Aeropest olarak amacımız işletmenizin hertürlü haşereden uzak olmasını garantili bir şekilde sağlamaktır.


Amerikan Hamamböceği
(Periplaneta americana )

Özellikleri:
Boy: 3.50 – 4.00 cm.
Renk: Kırmızımsı kahverengi

Kalkanının üstünde soluk sarı bir “8” figürü vardır.

Davranışları:
Çok agresiftirler. Sıcak ve nemli yerleri tercih ederler. Gündüzleri dış mekanlarda görülürler. Genellikle gıda hazırlama alanlarını tercih ederler.

Yaşam Alanları:
Kuzey bölgelerde genellikle iç mekanlarda, güney bölgelerde ise dış mekanlarda odun yığınları içinde, ağaç kovuklarında, yerdeki ağaç kabuğu ve yapraklardan oluşmuş örtüde ve teraslarda yaşar ancak içeri girerek problem oluştururlar. Buhar tünelleri, kazan daireleri gibi sıcak ve rutubetli ortamları tercih ederler.

Beslenme Şekilleri:
Her şeyi yiyebilirler.

Yaşam Süreçleri:
Dişi bir yumurtlamada bir çok kapsül üretir ve her kapsül yaklaşık 16 yumurta içerir. Dişilerin ortalama ömrü 15 aydır.

Kahverengi çizgili Hamamböceği
(Supella longipalpa )

Özellikleri:
Boy: 1.50 cm
Renk: Erkeği açık kahverengi. Dişinin koyu kahverengi kanatları olabilmektedir. Alman hamamböceklerinden kalkanlarının hemen gerisinde, kanatlarının tabanındaki çapraz iki açık çizgi ile ayırt edilirler.

Davranışları:
Tüm hamamböcekleri gibi, zamanlarını yarık ve çatlaklarda geçirir, karanlık olduğunda yiyecek ve su aramaya çıkarlar. Organik olan her şeyi, hatta kitapların organik yapıştırıcılarını bile yerler.

Yaşam Alanları:
Genelde evlerde ve konaklama tesislerinde görülürler. Rutubetsiz ortamlara dayanıklı olduklarından, yatak odası, dolap ve kütüphanelerde de yaşarlar.

Beslenme Şekilleri:
Her şeyi yerler.

Yaşam Süreçleri:
Yumurtalarını guvenli bri yere saklarlar.Her kapsül yaklaşık 14 yumurta taşır. Olgunlaşmaları 161 gün sürer ve yetişkin halde 10 aya kadar yaşayabilirler.

Alman Hamamböceği
(Blattella germanica )

Özellikleri:
Boy: 1.50 cm
Renk: Açık sarımsı kahverengi

Kalkanının üstünde iki koyu çizgi vardır.

Davranışları:
Tüm hamamböcekleri arasında en hızlı üreyen türdür. Her yumurta kapsülünde 24-48 arasında yumurta bulunur ve nimfler uygun şartlarda 45 günde ergin hale gelir. Bir çift alman hamamböceği bir sene içinde 35.000 yavru üretebilir.Tüm hamamböcekleri gibi, yediğimiz her şeyi ve yemediğimiz birçok şeyi yerler.

Yaşam Alanları:
Konuttan restorana, fabrikadan gemiye her ortamda yaşarlar. Konutlarda, yiyecek ve suya yakın olmak amacıyla genellikle banyo ve mutfaklara yerleşirler. Zamanlarının yaklaşık %80’lik kısmını yarık ve çatlaklarda dinlenerek geçirirler.

Beslenme Şekilleri:
Nerdeyse her şey.

Yaşam Süreçleri:
Dişiler her 20-25 günde kapsül yumurtlarlar. Her kapsülde 18-38 arası yumurta bulunmaktadır. Yeni dğoanlar 36 gün gibi kısa bir sürede ergin hale gelirler.Erginlerin yaklaşık ömrü bir yıldır.

Şark Hamamböceği
(Blatta orientalis)

Özellikleri:
Boy:2.50 – 3.00 cm
Renk:Dişi tamamen siyah, oval ve kanatsızken, daha ince olan erkeğin bir çift kahverengi kanadı vardır.

Davranışları:
Şark hamamböceklerinin ayaklarında yastıkçık olmadığından cam veya kaygan yüzeylere tırmanamazlar.

Yaşam Alanları:
Yazın dış alanlarda odunluklarda, yaprak döküntülerinin arasında, sundurma ve köpek yuvası gibi yerlerde yaşarlar. Havaların soğumasıyla birlikte kapalı mekanlara yönelir ve kanalizasyon sistemi, bodrum gibi serin ve rutubetli ortamları tercih ederler.

Beslenme Şekilleri:
Her şeyi yerler.

Yaşam Süreçleri:
Her kapsül 16 yumurta taşır ve dişi bir defada yaklaşık sekiz kapsül yumurtlar.Yetişkin olmaları bir yıl sürer ve yetişkinler altı aya kadar yaşayabilirler.