Örümcekler


Kara Dul Örümceği
(Latrodectus mactans)

Özellikleri:
Boy: En fazla 2 cm, karın çapı 1 cm
Renk:Parlak siyah, bazen kahverengi tonları

Karınlarının alt bölgesinde bulunan kırmızı leke genelde bir kum saati şeklindedir. Isırdığında çok acı veriyor olması ve etkisinin birkaç gün sürmesi sebebiyle, insanlar arasında korkulan bir örümcek türüdür. Bu ısırıklar öldürücü olmamakla birlikte, küçük çocuklar ve yaşlılar için risk teşkil etmektedir.

Davranışları:
Kara dul örümcekleri, yere yakın seviyelerde, belirli bir şekli olmayan yapı iskelesi tipinde ağlar kurarlar. Ağları, kerste yığınları altı, kutuların arası gibi korunaklı yerlerde görülür. Yüksek bir noktadan belirli mesafeye ağ şeridi atıp, bu şekilde yeni noktalara sıçrayabilir. Bu sebeple, binalarda görülürler ancak kısa sürede ölürler. Avlayabildikleri her tür böceği yerler. Dişileri genellikle erkeklerini yerler.

Yaşam Alanları:
Isırma vakalarına, açıkta duran bir eşyayı kaldırırken veya bir terliği giyerken, altında saklanan kara dul örümceğiyle temas edilmesinde rastlanır. Ağlarını kuytu ve korumalı yerlerde kurup, bu noktalardaki böcekleri avlamaya çalışırlar. Bu alanlar garaj veya dış alanlarda gelişigüzel yerleştirilmiş tüm malzemelerin altlarıdır.

Beslenme Şekilleri:
Diğer böceklerle beslenirler.

Kahverengi İnziva Örümceği
(Loxosceles reclusa)

Özellikleri:
Boy: En fazla 1,50 cm, ayaklarıyla birlikte çapı 4 cm.
Renk: Açık kahverengi

En belirleyici özellikleri kafalarının ön kısmında üç çift olarak sıralanmış altı göz ve kafalarının arka kısmındaki keman şeklindeki izdir. Bu şekil sebebiyle keman örümceği ‘violin’ olarak da adlandırılırlar.

Davranışları:
Birçok örümcek gibi, kendini müdafaa etmek dışında insan ısırma alışkanlıkları yoktur. Maalesef ısırdıklarında, oldukça çirkin ve ülsere dönüşebilecek açık bir yaraya sebep olurlar. Eğer pansuman yapılmazsa ve bir doktor kontrolü olmazsa, bu ısırıklar enfeksiyon kapabilir ve doku nekrozu oluşabilir.

Yaşam Alanları:
İç ve dış alanlardaki tüm köşeler kahverengi inziva örümcekleri için ağ kurma noktalarıdır. Garaj, ara bölme, bodrum gibi yerlerde daha fazla böcek yaşayabildiğinden ağlarını genelde buralara kurarlar.

Beslenme Şekilleri:
Diğer böceklerle beslenirler.

Evcil Örümcek
(Tegenaria domestica )

Özellikleri:
Boy: En fazla 2,50 cm, ayaklarıyla birlikte çapı 5 cm
Renk: Kahverengimsi gri ve üzerinde şekiller

Davranışları:
Evcil örümcekler, düz ancak bir ucu huni şeklinde bir ağ örerler. Dişiler hayatlarının büyük kısmını ağda geçirirken, erkek ve yavrular daha uygun ağ noktaları aramak için gezinirler ve kapalı mekanlarda görülenler bunlardır. Isırmaları tehlike arzetmez

Yaşam Alanları:
Bu cins örümcekler, ağlarını yarık çatlak yerlere yaparlar. Bu yolla, huni şeklindeki ucu inzivaya çekilme amacıyla yarığın içine yaparlar. Bu ağlar bodrum, garaj gibi yerlerde ve dış alanda bitkilerin üzerinde görülürler.

Beslenme Şekilleri:
Diğer böceklerle beslenirler.

Zıplayan Örümcek
(Family Salticidae )

Özellikleri:
Boy:1 cm.
Renk: Siyah veya gri.

Davranışları:
Gündüzleri aktif olmaları sebebiyle, evlerin çevresinde en sık görülen örümcek türüdür. İri ve güçlü yapıları, hızlı hareketleri ve başarılı zıplayışlarıyla tanınırlar. Çok geniş iki göze sahip olup, bundan avlarının yerini tespit etmede faydalanırlar.

Yaşam Alanları:
Bu örümcekler dış alanda bitki yaprakları arasında, çit, duvar, teras gibi yerlerde yaşar ve av ararlar. Ender olarak evlere girerler.

Beslenme Şekilleri:
Diğer böceklerle beslenirler.

Tarantula
(Family Theraphosidae)

Özellikleri:
Boy:En büyük örümcek türü, 6,0 - 6,50 cm. ayaklarıyla birlikte çapı 10 cm
Renk: Kahverengi ve çok tüylü

Davranışları:
Tarantulalar pasif avcılardır. Yuvalarının yakınından geçen diğer böcek ve örümcekleri avlayarak beslenirler. Yalnız geceleri yuvaları dışında görülürler. Ancak yaz sonu ve sonbaharda, erkek tarantulalar çiftleşecek dişi bulabilmek için yuvalarından çok uzaklara gidebilir ve rastlantı sonucu garaj, bodrum gibi kapalı mekanlara girebilirler.

Yaşam Alanları:
Toprak içerisinde veya yerde duran malzemelerin altında yuvalanırlar.

Beslenme Şekilleri:
Diğer böceklerle beslenirler.